نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از عمل (بینی های استخوانی + گوشتی)

17/04/1403

نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از عمل

اگر فکر می‌کنید همین که بینی‌تان را عمل کردید دیگر کار تمام است و از همان روز به فرم بینی ایده‌آلتان می‌رسید باید بگوییم اشتباه می‌کنید! بینی شما بعد از عمل به مراقبت اصولی نیاز دارد و شما بعد از گذراندن دوران نقاهت نتیجه نهایی را مشاهده می‌کنید. ماساژدادن بینی یکی از آن مواردی است که روند بهبودی شما را سرعت می دهد و به شما کمک می کند به فرم بینی دلخواه خود برسید؛ اما به هیچ وجه نباید بدون تجویز پزشک انجام شود.

درواقع درمورد ماساژ بینی بعد از عمل باید بگوییم یک‌ حرکت اشتباه می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بینی وارد کند. پس باید بدانید که بینی‌تان را چطور ماساژ دهید تا از فواید آن بهره ببرید و دچار عوارض نشوید. به همین دلیل ما در این مقاله نحوه صحیح ماساژ و فواید و خطرات آن را برای شما شرح می‌دهیم. 

خوب است اضافه کنیم در صورتی که عمل بینی خود را با همراهی مجموعه زیباکس انجام دهید، تیم پشتیبانی ما تا دو سال بعد از جراحی در کنار شما هستند و همه نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل بینی از جمله نحوه صحیح ماساژ بینی را به شما آموزش می دهند. بنابراین اگر قصد جراحی بینی دارید، برای بهره مندی از این خدمات و موارد هیجان انگیز دیگر از جمله عمل بینی اقساطی روی دکمه زیر کلیک کنید.

چرا ماساژ بعد از عمل بینی واجب است؟

ماساژ بعد از عمل بینی؛ مجموعه زیباکس
ماساژ بعد از عمل بینی؛ مجموعه زیباکس

به همان اندازه که مراقبت‌های قبل از عمل بینی ضروری و واجب هستند، رعایت یک سری اصول بعد از عمل هم به فرم گرفتن بهتر بینی کمک می کند. هرچند که باید بگوییم ماساژ بینی برای همه افراد مناسب نیست و توصیه نمی‌شود. بنابراین فقط در صورتی بینی خود را ماساژ دهید که پزشک شما تجویز کرده باشد. این کار به رفع تورم بینی کمک می‌کند و برای بسیاری از افراد مفید است.

ماساژ دادن مسیرهای لنفاوی را فعال کرده و این باعث می‌شود مایع بینی به قسمت‌های مختلف صورت منتقل شود. این کار با شل‌کردن ماهیچه‌ها و گردش خون مناسب به کاهش تورم بینی کمک می‌کند. علاوه بر این ماساژ بینی با بهبود جریان خون از تشکیل اسکار جلوگیری می‌کند و باعث بهبودی سریعتر زخم ها می شود.

انواع ماساژ بعد از عمل بینی

انواع ماساژ بینی بعد از جراحی؛ مجموعه زیباکس
انواع ماساژ بینی بعد از جراحی؛ مجموعه زیباکس

سه نوع ماساژ برای بینی بعد از عمل وجود دارد که بسته به فرم بینی، نوع بینی و هدف از ماساژ توصیه می‌شود. به‌طورکلی تشخیص این که کدام نوع ماساژ برای شما مناسب‌تر است بر عهده جراح است. گاهی ممکن است ترکیبی از هر سه نوع ماساژ برای شما تجویز شود. در ادامه هر یک از این سه نوع ماساژ را بررسی می‌کنیم.

ماساژ قسمت استخوانی بینی

در این روش باید دو انگشت خود را دو طرف بینی قرار داده و قسمت استخوانی آن را به سمت گونه‌ها و اطراف ماساژ دهید. این روش برای بهبود تورم عمومی استفاده می‌شود. از طرفی اگر بخواهید ماساژ را به‌منظور کاهش تورم یک طرف بینی یا کج‌شدن جزئی تیغه بینی انجام دهید، بهتر است از روش دیگری استفاده کنید. در این روش یک طرف بینی را با انگشت اشاره نگه دارید؛ سپس به سمتی که متورم یا کج شده فشار ملایم وارد کنید.

ماساژ پشت بینی

در این روش با یک انگشت بینی را از پایین و نزدیک به نوک بینی به سمت بالا ماساژ می‌دهیم. دقت کنید که در این روش نقاطی از بینی که برآمدگی بیشتری دارند باید بیشتر ماساژ داده شوند. برای از بین بردن قوز و صاف‌کردن پشت بینی از این روش استفاده می‌شود.

ماساژ نوک بینی

ماساژ نوک بینی فقط روی همین قسمت انجام می‌شود. دقت کنید که نوک بینی به‌هیچ‌وجه نباید ماساژ داده شود، مگر به توصیه پزشک که البته این کار را معمولاً خود پزشک انجام می‌دهد. با دو انگشت اشاره نوک بینی خود را بگیرید و سپس به آرامی آن را به سمت بیرون ماساژ دهید. 

این روش معمولاً برای بینی‌های گوشتی با تیغه‌های بزرگ و ضخیم به کار برده می‌شود و هدف آن کاهش التهاب و جوش دادن مجدد پوست به غضروف است. گاهی اوقات پره‌های بینی را نیز به این روش ماساژ می‌دهند.

نحوه ماساژ بعد از عمل بینی

نحوه ماساژ بعد از عمل بینی
نحوه ماساژ بعد از عمل بینی

قبل از هر چیز لازم است برای ماساژ بینی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. به‌هرحال تکنیک‌های ماساژ بینی بعد از عمل برای هر فرد متفاوت است. بسیاری از جراحان ماساژ را دو بار در روز و هر بار دو دقیقه توصیه می‌کنند. با این حال بسته به نوع پوست و فرم بینی افراد ممکن تعداد دفعات ماساژ متفاوت باشد. به طور کلی دو روش برای ماساژ دادن بینی بعد از عمل وجود دارد که در ادامه هریک از این دو روش را مرور می‌کنیم:

نحوه ماساژ فشاری

در اطراف بینی نقاط فشاری خاصی وجود دارد که با تحریک این نقاط می‌توان به کاهش تورم و درد بینی بعد از عمل کمک کرد. برای این کار از ماساژ فشاری استفاده می‌شود. این روش ماساژ که با فشار دست انجام می‌شود شامل مراحل زیر است:

 1. برای جلوگیری از بروز هرنوع عفونت دست‌هایتان را بشویید و درصورت امکان ضدعفونی کنید.
 2. با یک دست بینی خود را نگه دارید و با دست دیگر با حرکت‌های نرم و دایره‌ای روی نوک بینی شروع به ماساژ دادن کنید.
 3. با استفاده از انگشتان روی بینی و نواحی اطراف آن فشار وارد کنید.
 4. با استفاده از یک پارچه تمیز اطراف بینی را تمیز کنید.

نحوه ماساژ لمسی

ماساژ لمسی بیشتر در مواردی انجام می‌شود که بینی ورم زیادی ندارد. این روش بیشتر برای کاهش التهاب کاربرد دارد. در این روش نیازی به وارد کردن فشار به بینی نیست و در مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. انگشت خود را روی بینی قرار داده و به آرامی آن را حرکت دهید و بینی را ماساژ دهید.
 2. انگشتان خود را روی بینی به آرامی و در جهت بالا و پایین حرکت دهید.
 3. سپس دستتان را به آرامی به چپ و راست حرکت دهید.

این روش‌ها به طور کلی برای ماساژ دادن بینی بعد از عمل استفاده می‌شوند. بسته به اینکه جراح شما کدام روش را توصیه کند، می‌توانید ماساژ را به یکی از روش‌های شرح داده شده انجام دهید. شاید برایتان سوال باشد که فرقی بین ماساژ بینی گوشتی و استخوانی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت نحوه ماساژ بینی برای بینی‌های گوشتی و استخوانی با هم متفاوت است که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه شرح می‌دهیم.

نحوه ماساژ بینی گوشتی بعد از عمل بینی

در بینی‌های گوشتی به دلیل وجود پوست ضخیم‌تر، ورم بینی بیشتر خودش را نشان می‌دهد. به همین دلیل برای این مدل بینی‌ها اغلب از ماساژ نوک بینی استفاده می‌شود. به این ترتیب که باید نوک بینی خود را با دو انگشت گرفته و سپس به آرامی به سمت بیرون ماساژ دهید. 

به طور کلی تمرکز اصلی ماساژ بینی‌های گوشتی اغلب روی تیپ، پره‌ها و کناره‌های بینی است. ماساژ بینی‌های گوشتی باید سه بار در روز انجام شود و معمولا بعد از آموزش دیدن توسط پزشک، زیباجو خودش می‌تواند ماساژ را انجام دهد، اما بهتر است توسط فرد دیگری انجام شود تا آسیبی به بینی وارد نشود.

نحوه ماساژ بینی استخوانی بعد از عمل بینی

در بینی‌های استخوانی تمرکز اصلی ماساژ باید روی قسمت فوقانی و استخوانی باشد. بنابراین برای این نوع بینی‌ها از ماساژ نوع اول یعنی ماساژ قسمت استخوانی بینی استفاده می‌شود. در این روش با دو انگشت خود دو طرف بینی را گرفته و به آرامی به سمت گونه‌ها حرکت دهید. پزشک شما روش صحیح ماساژ را به شما آموزش می‌دهد و بعد از آن خودتان می‌توانید این کار را انجام می‌دهید.

بینی‌های استخوانی هم مانند بینی‌های گوشتی به سه بار ماساژ در طول روز نیاز دارند. 

نکات مهم در ماساژ بینی

نکات مهم ماساژ بعد از عمل بینی
نکات مهم ماساژ بعد از عمل بینی

برای ماساژ دادن بینی بعد از عمل باید به نکات مهم زیر توجه کنید:

 • ماساژ بینی برای همه افراد توصیه نمی‌شود؛ پس بدون تجوبز پزشک اقدام به ماساژ دادن نکنید.
 • به هیچ وجه نباید بدون آموزش دیدن برای انجام ماساژ اقدام کنید.
 • ماساژ باید بسیار نرم و ملایم باشد.
 • قبل از شروع ماساژ دستان خود را بشویید.
 • هرگونه فشار به پل استخوانی بینی ممکن است نتیجه جراحی را تغییر دهد؛ بنابراین از فشار به این ناحیه خودداری کنید.

دقت کنید که اگر قرار است این نکات را رعایت نکنید بهتر است ماساژ بینی را به کلی فراموش کنید! ماساژ اگر به طور اصولی و با رعایت مراقبت‌ها انجام نشود ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شما به بار آورد. مهم‌ترین عارضه‌ای که در اثر ماساژ اشتباه ایجاد می‌شود، تغییر فرم بینی است. این یعنی با ماساژ اشتباه می‌توانید نتیجه جراحی را به کلی تغییر دهید!

فشار دست هنگام ماساژ بینی باید چقدر باشد؟

فشار دست هنگام ماساژ بینی باید متعادل باشد. دستتان را طوری حرکت دهید که فشار زیادی به بینی وارد نشود، اما نباید خیلی ملایم و نوازش‌گونه باشد. در دفعات اول ممکن است بینی شما درد بگیرد، اما باید این درد را تحمل کنید. به‌طورکلی فشار دستتان را طوری تنظیم کنید که آسیبی به بینی وارد نشود. دقت کنید که به هیچ وجه نباید نوک بینی را فشار دهید.

فواید ماساژ بعد از عمل بینی

فواید ماساژ بعد از عمل بینی
فواید ماساژ بعد از عمل بینی

ماساژ بینی بعد از عمل، با بهبود جریان خون، تاثیرات مثبت بسیاری بر فرم نهایی بینی دارد. کاهش تورم، کاهش درد، کاهش التهاب، کوتاه‌کردن دوران نقاهت، بهبود گردش خون و… از فواید ماساژ بینی بعد از عمل هستند. در ادامه مهم‌ترین فواید ماساژ بینی را بررسی می کنیم:

1- کاهش سایز: آیا ماساژ بعد از عمل موجب کوچک شدن بینی می‌شود؟

همانطور که در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم، ماساژ بینی با افزایش گردش خون و شل‌کردن ماهیچه‌ها باعث کاهش تورم بینی بعد از عمل می‌شود. بنابراین نمی‌توان گفت ماساژ بعد از عمل بینی را کوچک می‌کند، اما همین کاهش تورم باعث می‌شود فرم بینی شما زودتر به ثبات رسیده و کوچک‌تر دیده شود.

دیگر راه‌های کاهش ورم بینی بعد از عمل

به جز ماساژ راه‌های دیگری هم برای کاهش ورم بینی بعد از عمل وجود دارد. از مهم‌ترین راهکارهای کاهش ورم بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. برای اطلاع از سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی پیشنهاد می کنیم مقاله مراقبت‌های بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

 • از مصرف نمک بعد از عمل بینی خودداری کنید.
 • بعد از عمل بینی سر خود را بالاتر از بدنتان نگه دارید.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از دوش‌گرفتن با آب گرم خودداری کنید.
 • غذاهای ادویه‌دار مصرف نکنید.
 • از رژیم غذایی سالم استفاده کنید.
 • از قرص‌ها و پادهای ضدالتهاب استفاده کنید.
 • از عسل خوراکی و یا بخور عسل استفاده کنید.
 • از مایعات زیاد مصرف کنید.
 • از چسب بینی استفاده کنید. اگر نحوه چسب زدن را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله چسب زدن بینی بعد از عمل را مطالعه نمایید.

2- رفع بیرون زدگی غضروف

ماساژ بینی قرار نیست ایرادات کلی و بزرگ را برطرف کند، اما اگر غضروف بینی شما به هر دلیلی به میزان کمی بیرون زده باشد ممکن است با ماساژ صحیح و اصولی این ایراد برطرف شود. با این وجود باید این را هم به خاطر داشته باشید که ماساژ اگر نادرست و غیر اصولی انجام شود، ممکن است باعث بیرون زدگی غضروف شود.

3- جلوگیری از بازگشت انحراف

اگر انحراف بینی بعد از عمل به دلیل عدم رعایت مراقبت‌ها باشد و مقدار آن زیاد نباشد، پزشک شما می‌تواند با ماساژ دادن این انحراف را برطرف کرده و از بازگشت مجدد آن جلوگیری کند. البته باید دقت کنید که ماساژ بینی در صورتی موثر است که کج شدن بینی به دلیل جابجایی غضروف باشد. 

درصورتی که تیغه یا استخوان بینی کج شده باشد به هیچ وجه با ماساژ اصلاح نمی‌شود. در چنین شرایطی تنها راه اصلاح انحراف، عمل ترمیم بینی است.

عوارض خطرناک ماساژ اشتباه بینی بعد از عمل

نحوه صحیح ماساژ دماغ بعد از جراحی
نحوه صحیح ماساژ دماغ بعد از جراحی

ماساژ بینی اگر به‌شکل درست و اصولی انجام شود نه تنها هیچ خطری نخواهد داشت بلکه فواید بسیاری هم دارد؛ اما همین کار اگر بدون آموزش و تجویز پزشک انجام شود ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

اگر درهنگام ماساژ فشار بیش‌ازحد و اشتباهی به بینی وارد شود، فرم بینی تغییر کرده و ممکن است مشکلاتی را برای شما به‌وجود آورد. ماساژ اشتباه ممکن است باعث جابجایی غضروف و استخوان شده و در نهایت نتیجه عمل شما را به کلی تغییر دهد. 

علاوه بر این موارد پاره‌شدن بخیه‌ها، ایجاد فرورفتگی و برآمدگی، درد و التهاب از دیگر عوارض ماساژ اشتباه بینی بعد از عمل هستند؛ که با آموزش لازم می‌توانید احتمال بروز این عوارض را به حداقل برسانید.

تا چه مدت بعد از عمل، لازم است بینی را ماساژ داد؟

مدت زمان ماساژ بینی بعد از عمل ثابت نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولاً پزشک بسته به شرایط بینی شما و بعد از بررسی روند بهبودی بینی تصمیم می‌گیرد که ماساژ دادن بینی تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند.

معمولاً توصیه می‌شود ماساژ بینی را تا دو یا سه ماه بعد از جراحی ادامه دهید، اما در برخی موارد ممکن است تا مدت یک سال هم لازم باشد ماساژ دادن بینی ادامه پیدا کند. درمجموع همه چیز به نظر پزشک بستگی دارد.

آموزش ماساژ بینی با زیباکس

آموزش ماساژ بعد از عمل بینی با زیباکس
آموزش ماساژ بعد از عمل بینی با زیباکس

در این مقاله زیباکس شرح دادیم که چطور ماساژ بینی بعد از عمل یکی از راهکارهای موثر برای از بین بردن ورم بینی است، اما برای همه افراد توصیه نمی‌شود. همچنین سعی کردیم تمام نکات مربوط به نحوه ماساژ، انواع ماساژ، فواید و خطرات آن را برای شما بازگو کنیم. اگر شما هم تجربه استفاده از تکنیک‌های ماساژ بینی بعد از عمل را داشتید تجربه خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. 

علاوه بر این می‌توانید مقاله را برای آن دسته از دوستانتان که بینی‍شان را عمل کرده اند یا قصد عمل دارند ارسال کنید. فراموش نکنید که ما در مجموعه زیباکس در تمام مراحل قبل و بعد از عمل بینی در شیراز در کنار شما خواهیم بود. برای بهره‌مندی از خدمات ما کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید.

سوالات متداول

1. آیا ماساژ بینی بعد از عمل می‌تواند شکل بینی را تغییر دهد؟

ماساژ بینی به طور کلی تنها با کاهش تورم می‎تواند فرم بینی شما را تغییر دهد. به جز این درصورتی که ماساژ به‌صورت اصولی انجام شود هیچ تغییری در فرم بینی ایجاد نخواهد کرد.

زمان مشخصی برای ماساژ بینی بعد از عمل تعیین نشده است و این کار باید به‌طور کامل تحت نظر پزشک و با تشخیص ایشان انجام شود.

ماساژ بعد از عمل بینی به منظور کاهش درد و تورم و التهاب و کوتاه کردن دوران نقاهت انجام می‌شود.

جستجو هوشمند جراح بینی

بهترین و مناسب‌ترین جراح‌زیبایی بینی خود را بیابید.

مشاوره جراحی زیبایی بینی

بهترین و مناسب‌ترین جراح‌زیبایی بینی خود را بیابید.

بیشتر بدانید

جهت دریافت مشاوره تلفنی فرم زیر را تکمیل نمایید.

نام شما
شماره تماس
توضیحات

تماس با مشاورین زیباکس