ممنوعیات عمل بینی| 11 ممنوعه حیاتی و مهم + راهکارهای موثر                         

31/03/1403

ممنوعیات عمل بینی

اگر فکر می‌کنید نتیجه عمل بینی فقط به مهارت جراح بستگی دارد، سخت در اشتباهید! 

باید بگوییم بخش مهمی از نتیجه عمل به نحوه مراقبت شما بستگی دارد. اینکه بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و ممنوعیات عمل بینی چه مواردی هستند تاثیر بسیار زیادی در فرم نهایی بینی شما دارد. 

به همین دلیل ما در ادامه این مقاله از زیباکس 11 ممنوعه مهم بعد از عمل بینی را به شما معرفی کرده‌ایم و برای هریک راهکارهایی را پیشنهاد داده‌ایم. پس اگر بینی خود را عمل کرده اید و یا تصمیم به جراحی بینی گرفته اید حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. (اگر به تازگی عمل جراحی بینی داشته اید، حواستان باشد که برای خواندن مطالب سرتان را به پایین خم نکنید!) 

خوب است اضافه کنیم در صورتی که با همراهی مجموعه زیباکس بینی خود را عمل کنید، تیم زیباکس در تمامی مراحل قبل و بعد از عمل در کنار شما هستند و در هر مرحله با دلسوزی و دقت بالا بایدها و نبایدهای جراحی را به شما اطلاع می دهند. برای اطلاعات بیشتر کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید و با ما تماس بگیرید.

در ادامه 11 ممنوعه مهم و حیاتی عمل بینی را برای شما توضیح می دهیم.

1- خوابیدن و استراحت کردن به پهلو بعد از عمل بینی

خوابیدن و استراحت کردن بعد از عمل بینی
خوابیدن و استراحت کردن بعد از عمل بینی

هفته اول بعد از عمل جزو بحرانی‌ترین دوران‌هاست و شما باید در این دوران استراحت کافی داشته باشید. خواب کافی بعد از عمل بینی یکی از مواردی است که در روند بهبودی شما تاثیر زیادی دارد. چراکه در طول خواب جریان خون به سمت بافت‌ها و عضلات بدن افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. البته باید توجه داشته باشید که در کنار کیفیت خواب و استراحت، نحوه خوابیدن هم مهم است. به طوری که اگر شما به شکل نامناسبی بخوابید احتمال اینکه در نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارید وجود دارد.

یکی از بهترین حالت‌ها برای خوابیدن بعد از عمل، خوابیدن به صورت نیمه نشسته است. به‌طور کلی بهتر است بعد از عمل در هنگام خواب، سر شما بالاتر از بدنتان قرار گیرد تا التهاب و تورم زودتر از بین بروند. خوابیدن به پهلو و روی شکم از ممنوعات بعد از عمل بینی هستند! 

یادتان باشد که اگر به پهلو بخوابید سوراخ‌های بینی به پایین کشیده می‌شوند و به بینی فشار وارد می‌شود. پس حداقل تا یک هفته بعد از عمل به صورت طاق باز بخوابید. بعد از یک هفته الی 10 روز می‌توانید در موقعیت‌های مختلف بخوابید، اما باز هم باید مراقب باشید تا فشاری به بینی‌تان وارد نشود.

به جز این موارد باید از غلت‌خوردن در هنگام خواب به طور جدی پرهیز کنید. همچنین حواستان به هر نوع برخورد فیزیکی و وارد شدن ضربه به بینی باشد.

توصیه برای بهتر خوابیدن بعد از عمل بینی:

برای اینکه خواب راحت‌تر و با کیفیت‌تری بعد از عمل بینی داشته باشید می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. هنگام خواب دو بالشت زیر سرتان قرار دهید تا سر شما در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد.
 2. می‌توانید در اطرافتان بالشت قرار دهید تا بالشت‌ها مانع غلت‌خوردن شما شوند.
 3. بهتر است در طول دوران نقاهت تنها بخوابید و کسی کنارتان نباشد تا احتمال برخورد با بینی‌تان کم شود.
 4. از تکان دادن سر و بینی‌ بپرهیزید.

2- ممنوعیات خندیدن و حرف زدن بعد از عمل بینی

ممنوعیات خندیدن و حرف زدن بعد از عمل بینی
ممنوعیات خندیدن و حرف زدن بعد از عمل بینی

بعضی جراحان بر این عقیده‌اند که صحبت کردن هیچ تاثیری بر نتیجه عمل بینی ندارد. این درحالی است که گروهی دیگر معتقدند بعد از عمل نباید زیاد صحبت کرد. زیرا حرکت لب بالایی ممکن است باعث تغییر حالت بینی و یا افتادگی نوک بینی شود. بنابراین توصیه می‌کنیم حداقل تا 48 ساعت بعد از عمل بینی زیاد صحبت نکنید.

خندیدن یکی از مواردی است که چندان هم قابل کنترل نیست، اما می‌تواند بر نتیجه عمل تاثیر بگذارد. البته اگر با یک لبخند ساده کارتان راه می‌افتد، لبخند را از اطرافیانتان دریغ نکنید! اما قهقهه زدن یکی از ممنوعات بعد از عمل بینی است. خنده شدید ممکن است به برش‌ها و بخیه‌ها فشار وارد کند. بنابراین توصیه می‌شود تا سه هفته بعد از جراحی بینی از خنده شدید و قهقهه خودداری کنید.

چطور بخندیم که به بینی آسیب نزنیم؟

تا حد امکان از اطرافیانتان بخواهید اطراف شما شوخی نکنند و باعث خنده شما نشوند. گاهی ممکن است افراد از سر محبت بخواهند شما را به خنده بیندازند، اما آن‌ها نمی‌دانند با این کار چه ظلمی در حقتان می‌کنند! پس خودتان به آن‌ها تذکر دهید. با این حال اگر در شرایط خاصی قرار گرفتید و نتوانستید جلوی خنده‌تان را بگیرید با دستتان لب بالا و پایین خود را بگیرید تا هیچگونه فشاری به بینی‌تان وارد نشود. 

3- نبایدهای حمام رفتن بعد از عمل بینی

یکی دیگر از مهم‌ترین موارد ممنوع بعد از عمل بینی حمام است. البته که رعایت بهداشت یکی از نکات مهم در روند بهبودی است، اما نباید این نکته را فراموش کنید که گچ بینی به هیچ عنوان نباید خیس شود. بنابراین تا یک هفته بعد از عمل بینی فقط اجازه دارید از گردن به پایین را بشویید.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که به هیچ وجه نباید از آب خیلی داغ برای دوش گرفتن استفاده کنید. چراکه حرارت بالا و بخار می‌تواند باعث تشدید التهاب و تورم بینی شما شود.

در پایان هفته اول و بعد از برداشتن گچ بینی می‌توانید سر خود را با استفاده از شامپوی ملایم و با آب ولرم بشویید. ایرادی هم ندارد اگر چسب بینی شما خیس شود، اما یادتان باشد تا چند هفته بعد از عمل بینی هنوز اجازه ندارید با آب داغ حمام کنید!

شستشو بدن و سر صحیح بعد از عمل بینی

برای شستشوی سر و بدن بعد از عمل بینی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • برای دوش گرفتن از دیگران کمک بگیرید.
 • در هفته اول فقط از گردن به پایین را به کمک دوش‌های متحرک و با آب ولرم بشویید.
 • برای شستن سر و موها می‌توانید از روش آرایشگاهی استفاده کنید. روی یک صندلی بنشینید و سرتان را به عقب خم کنید و از همراهتان بخواید موهایتان را به آرامی بشوید.

4- ممنوعیت مصرف دخانیات بعد از عمل بینی

ممنوعیت مصرف دخانیات بعد از عمل بینی
ممنوعیت مصرف دخانیات بعد از عمل بینی

پزشکان معمولا توصیه می‌کنند 4 هفته قبل و بعد از عمل بینی از مصرف دخانیات خودداری کنید. مصرف سیگار می‌تواند اثرات منفی بسیاری بر روند بهبودی شما داشته باشد و همچنین ممکن است باعث بروز عوارض جبران‌ناپذیری شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین ممنوعات بعد از عمل بینی مصرف سیگار و انواع دخانیات است. از دلایل ممنوع بودن مصرف سیگار بعد از عمل بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طولانی شدن دوران نقاهت
 • نکروز پوست
 • باقی ماندن جای زخم
 • عوارض قلبی و افزایش فشار خون
 • خطر عفونت
 • اختلال در تنفس
 • افزایش کبودی و تورم
 • آبریزش بینی

جایگزین انواع دخانیات بعد از عمل بینی

برخی افراد فکر می‌کنند که اگر به جای سیگار و قلیان از جایگزین‌های آن مثل سیگارهای الکترونیک استفاده کنند دیگر منعی برای عمل بینی وجود ندارد. اما این افراد باید توجه کنند که به طور کلی علاوه بر دود، این نیکوتین است که روند بهبودی را مختل می‌کند. بنابراین اگر به فکر استفاده از جایگزین برای دخانیات هستید حتما با پزشکتان مشورت کنید تا برای شما قرص‌های جایگزین تجویز کند.

5- ممنوعیات مصرف الکل بعد از عمل بینی

ممنوعیات مصرف الکل بعد از عمل بینی
ممنوعیات مصرف الکل بعد از عمل بینی

مصرف الکل بعد از عمل بینی یکی دیگر از عواملی است که ممکن است تاثیرات منفی بسیاری بر نتیجه عمل داشته باشد. الکل سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و توان بدن را برای مقابله با عفونت‌ها کاهش می‌دهد. به این صورت فرایند بهبودی زخم‌ها را کند می کند و یا حتی ممکن است منجر به بروز عفونت شود.

 علاوه بر این مصرف الکل باعث گشاد شدن عروق خونی و رقیق شدن خون و حتی خونریزی بعد از عمل می‌شود. بنابراین لازم است حداقل یک ماه و حداکثر تا سه ماه بعد از عمل بینی از مصرف الکل خودداری کنید تا دچار عوارض آن نشوید.

مراقبت‌های مصرف الکل بعد از عمل بینی

مصرف الکل بعد از عمل بینی تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود و هیچگونه مراقبتی به جز منع مصرف برای آن در نظر گرفته نشده است. پس سعی کنید مصرف الکل را حداقل تا یک ماه بعد ازعمل بینی متوقف کنید.

6- تا چه موقع بعد از عمل بینی داشتن رابطه جنسی ممنوع است؟

ممنوعیات رابطه جنسی بعد از عمل بینی
ممنوعیات رابطه جنسی بعد از عمل بینی

بگذارید همین اول کار بگویم که تا 14 روز بعد از عمل بینی رابطه جنسی به هر شکلی ممنوع است! بعد از دو هفته می‌توانید رابطه داشته باشید، اما به گونه‌ای که باعث فشار و تورم بینی نشود. رابطه جنسی به دلیل بالا بردن فشار خون ممکن است روی نتیجه عمل شما تاثیر منفی داشته باشد. علاوه بر این ممکن است منجر به آسیب به بینی شما هم بشود. 

بنابراین توصیه می‌کنیم تا قبل از کامل شدن روند بهبود از رابطه جنسی خودداری کنید. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله رابطه جنسی بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

چطور بعد از عمل بینی رابطه جنسی داشته باشیم:

مسئله نحوه برقرای رابطه جنسی نیست. در واقع خود این عمل با افزایش فشار خون می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را برای شما به بار بیاورد. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم تا 14 روز بعد از عمل به هیچ وجه رابطه جنسی نداشته باشید. بعد از این مدت می‌توانید رابطه جنسی با احتیاط داشته باشید، اما مراقب بینی خود باشید و هر زمان احساس درد شدید و یا تورم در بینی داشتید رابطه را متوقف کنید.

7- فعالیت بدنی تا چه حد بعد از عمل بینی ممنوع است؟

استراحت مطلق بعد از عمل بینی

هفته اول بعد از جراحی استراحت مطلق هستید! کارهای خانه را هم به دیگر اعضای خانواده بسپارید. بعد از یک هفته می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. اما دقت داشته باشید که تا سه هفته بعد از عمل بینی هرگونه فعالیت بدنی از جمله خم‌شدن، بلندکردن اجسام سنگین، دویدن و… ممنوع است. 

در این مدت می‌توانید پیاده‌روی سبک در اطراف خانه را تمرین کنید. برای اینکه بیشتر با این مقوله آشنا شوید می‌توانید مقاله مربوط به ورزش کردن بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

چطور فعالیت بدنی بعد از عمل بینی را کنترل کنیم

فعالیت بدنی بعد از عمل بینی
فعالیت بدنی بعد از عمل بینی

هفته اول بعد از عمل بینی فقط می‌توانید پیاده‌روی سبک انجام دهید. آن‌ هم در خانه و حداکثر 20 دقیقه. هر زمان که احساس خستگی یا تنگی نفس کردید، استراحت کنید. پیاده‌روی سبک به گردش خون کمک می‌کند و در نتیجه خطر لخته‌شدن خون را کاهش می‌دهد و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

به‌طور کلی حدود شش هفته زمان لازم است تا بدن به وضعیت طبیعی خود برگردد. بنابراین بعد از این مدت و با تشخیص پزشک می‌توانید فعالیت‌های بدنی و ورزشی خود را از سر بگیرید.

8- چه داروهایی و تا چه زمانی بعد از عمل بینی ممنوع است؟

ممنوعیت مصرف دارو بعد از عمل بینی
ممنوعیت مصرف دارو بعد از عمل بینی

داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین، ایپوبروفن، ناپروکسین، ویتامین E و مکمل‌های قرص زنجبیل از جمله موارد ممنوعات بعد از عمل بینی به شمار می‌روند. این داروها تا دو هفته بعد از جراحی به‌هیچ‌عنوان نباید مصرف شوند. چراکه خطر خونریزی را افزایش داده و سرعت روند بهبودی را کم می‌کنند. لازم به ذکر است مصرف انواع قرص و آمپول ضدبارداری هم از یک ماه قبل از عمل بینی اکیدا ممنوع است.

آیا می‌توان دارو‌های ممنوع عمل بینی را جایگزین کرد؟

درصورت صلاحدید پزشک ممکن است برای برخی داروها جایگزین معرفی شود، اما داروهای رقیق کننده خون به هیچ عنوان قابل مصرف نیستند. برای کاهش درد و تورم بینی هم معمولا از قرص استامینوفن، ژلوفن و یا قرص‌های سرما خوردگی استفاده می‌شود.

9- عینک زدن بعد از عمل بینی تا چه مدت ممنوع است؟

عینک زدن بعد از عمل بینی
عینک زدن بعد از عمل بینی

استفاده از عینک یکی از موارد ممنوع بعد از عمل بینی است که باید به آن توجه کنید. تا دو ماه بعد از عمل بینی نباید عینک بزنید. پس اگر عینکی هستید باید این نکته را در نظر بگیرید. در این مدت یا از لنز استفاده کنید و یا عینک را طوری قرار دهید که باعث آسیب به فرم بینی نشود. چراکه فشار عینک روی بینی در دو ماه اول می‌تواند منجر به دفرمه‌شدن بینی، برآمده‌شدن غضروف و بافت نرم بینی و یا کوچک‌شدن لوله‌های تنفسی درون بینی شود.

راهکار برای استفاده از عینک بعد از عمل بینی

باز هم تاکید می‌کنیم تا حد امکان از عینک‌زدن تا دو ماه خودداری کنید. ولی اگر مجبور به استفاده هستید می‌توانید از گیره‌های نگهدارنده استفاده کنید و یا قسمت میانی عینک را با چسب به بالا منتقل کنید تا فشاری روی پل بینی ایجاد نشود.

10- تغذیه و ممنوعیت های رژیم غذایی بعد از عمل بینی

تغذیه و ممنوعاتش بعد از عمل بینی
تغذیه و ممنوعاتش بعد از عمل بینی

24 ساعت اول بعد از عمل بینی در واقع دوران طلایی مراقبت محسوب می‌شود. قبل از هر چیز مطمئن شوید غذایی که در این دوران مصرف می‌کنید منجر به تشدید اثرات بیهوشی نشود. سعی کنید از غذاهای میکس‌شده که میزان متعادلی از کربوهیدرات و پروتئین را داشته باشند استفاده کنید. همچنین مصرف فست فود را تا اتمام دوران بهبودی فراموش کنید.

به‌طور کلی خوب است بدانید که در طول دوره ریکاوری بهتر است از غذاهای نرم و آبکی مثل سوپ‌ها استفاده کنید و از خوردن غذاهای خیلی داغ یا خیلی سرد پرهیز کنید و از غذاهای پر ادویه و تند استفاده نکنید.

راهکار داشتن تغذیه خوشمزه بعد از عمل بینی

معمولا افراد از خوردن سوپ و غذاهای نرم لذت نمی‌برند، اما برای اینکه بعد از عمل بینی از خوردن غذاها لذت ببرید می‌توانید غذاهای دلخواهتان را در مخلوط‌کن بریزید، نرم کنید و به صورت نرم‌شده میل کنید.

11- محدودیت استخر رفتن و شیرجه زدن بعد از عمل بینی

شنا و رفتن به استخر تا حداقل سه یا چهار هفته بعد از عمل بینی ممنوع است. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که شنا فقط به استخر محدود نمی‌شود بلکه باید از هرگونه قرار گرفتن در محیط‌های آبی مثل رودخانه و دریا و… خودداری کنید. 

حدود 45 روز بعد از عمل بینی حضور در استخر بلامانع است، اما شیرجه زدن ممنوع است. علاوه بر این از رفتن به سونای خشک و قرار گرفتن در گرمای شدید سونا تا پایان ماه دوم بعد از عمل خودداری کنید.

راهکار شنا کردن صحیح بعد از عمل بینی

برای اینکه بعد از گذراندن دوران نقاهت بتوانید شنا را از سر بگیرید باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از شیرجه زدن و خم کردن سر به مدت طولانی خودداری کنید.
 • از رفتن به قسمت‌های عمیق و شلوغ استخر خودداری کنید.
 • برای شنا به استخرهایی بروید که مطمئن هستید تمام پروتکل‌ها و موارد بهداشتی را رعایت می‌کنند.
 • به هیچ عنوان از دماغ گیر استفاده نکنید.
 • عینک شنا را به درستی بپوشید و مراقب باشید به غضروف بینی‌تان فشار وارد نشود.
 • از انجام حرکتی که احتمال وارد شدن ضربه به بینی را زیاد می‌کنند خودداری کنید.

خلاصه ای از نبایدهای عمل بینی

جراحی بینی یکی از عمل‌های حساس و مهم است که رعایت اصول و باید و نبایدهای بعد از عمل در نتیجه نهایی تاثیر به سزایی دارد. به همین دلیل ما در این مقاله 11 مورد از ممنوعیات بعد از عمل بینی را که اهمیت زیادی دارند برای شما بررسی کردیم. همانطور که گفتیم مصرف الکل و دخانیات، غذاهای سفت، چرب و پرادویه و داروهای رقیق کننده خون در دوران نقاهت ممنوع بوده و ممکن است در نتیجه عمل بینی شما تاثیر منفی بگذارد.

در پایان شما می‌توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید و با کلیک روی دکمه زیر با کارشناسان زیباکس تماس بگیرید و مشاوره تخصصی دریافت کنید.

سوالات متداول

1. بعد از عمل بینی چه قرص‌هایی ممنوع هستند؟

استفاده از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین، ایپوبروفن، ناپروکسین و… بعد از عمل بینی ممنوع است.

بسیاری از بیماران می‌توانند سه یا چهار هفته بعد از عمل فعالیت‌های ورزشی سبک را از سر بگیرند.

ده روز بعد از عمل بینی می‌توانید رابطه جنسی معمولی داشته باشید، اما درصورت احساس درد شدید یا تورم بینی رابطه را متوقف کنید.  

جستجو هوشمند جراح بینی

بهترین و مناسب‌ترین جراح‌زیبایی بینی خود را بیابید.

مشاوره جراحی زیبایی بینی

بهترین و مناسب‌ترین جراح‌زیبایی بینی خود را بیابید.

بیشتر بدانید

جهت دریافت مشاوره تلفنی فرم زیر را تکمیل نمایید.

نام شما
شماره تماس
توضیحات

تماس با مشاورین زیباکس