عمل بینی باز | مزایا و معایب + شرح کامل نحوه عمل، برش و بخیه

18/04/1403

عمل بینی باز

موثرترین راه کوچک کردن بینی کدام است؟ بهترین روش برای اصلاح فرم بینی چه روشی است؟ پرطرفدارترین جراحی زیبایی در دنیا کدام عمل است؟ پاسخ همه این سوالات در سه کلمه جادویی خلاصه می شود! 

عمل بینی باز!

جراحی بینی به روش باز یا در واقع همان روش معمول عمل بینی، پر طرفدارترین و پرتکرارترین جراحی زیبایی در دنیاست. همه ما حداقل یکی دو نفر را در خانواده نزدیکمان می شناسیم که برای جذابیت و زیبایی بیشتر، جراحی بینی به روش باز را انتخاب کرده اند. اما آیا این عمل جراحی پرطرفدار همیشه به نتیجه مطلوب و موفق می رسد؟ اصلا چه تضمینی وجود دارد که بعد از به جان خریدن عوارض بعد از عمل و البته هزینه های سنگین جراحی، به نتیجه دلخواهمان برسیم؟

ما در این مقاله راز رسیدن به بهترین نتیجه در عمل بینی باز را برای شما می گوییم و جراحی بینی به این روش را به طور کامل برای شما شرح می دهیم. 

بنابراین برای آشنایی کامل با عمل بینی به روش باز و مزایا و معایب این روش تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. همچنین با کلیک بر روی دکمه زیر می‌توانید مستقیما با کارشناسان زیباکس تماس گرفته و تمام سوالات خود را از آن‌ها بپرسید و در پایان هم می‌توانید نوبت ویزیت و عمل بهترین جراحان بینی را دریافت کنید. 

عمل بینی باز چیست؟

نمونه کار بینی با مجموعه زیباکس
نمونه کار بینی با مجموعه زیباکس

عمل بینی باز یکی از معمول ترین روش‌های جراحی بینی است. این روش درواقع یک روش کاملا تهاجمی است که با بیهوشی کامل انجام می‌شود. در عمل بینی به روش باز، ابتدا کلوملا و پره‌های بینی برش می‌خورند؛ سپس جراح پوست را به طور کامل بالا می کشد و به این صورت به تمام بافت‌های زیرین و ساختار داخلی بینی دسترسی دارد و تغییرات مورد نیاز را اعمال می کند.

جراحی بینی باز برای رفع ایراداتی مثل اندازه و فرم بینی، پهنای بینی، عدم تقارن سوراخ‌های بینی، مشکلات تنفسی، انحراف، پولیپ و… انجام می‌شود. 

مراحل عمل بینی باز

نمونه کار عمل باز بینی با مجموعه زیباکس
نمونه کار عمل باز بینی با مجموعه زیباکس

عمل بینی باز با بیشترین میزان برش داخلی و خارجی همراه است. در ادامه مراحل جراحی بینی به روش باز را مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهیم.

 • همانطور که پیش از این اشاره کردیم، جراحی بینی به روش باز با بیهوشی انجام می‌شود. بنابراین اولین مرحله عمل بینی باز، بیهوشی است. 
 • بعد از بیهوشی، کلوملا (ناحیه میانی بینی) و در صورت نیاز پره‌های بینی برش می‌خورند. 
 • بعد از ایجاد برش جراح پوست بینی را به راحتی به سمت بالا می برد تا ساختار داخلی بینی قابل مشاهده شود.
 • در این مرحله جراح به طور کامل به تمام اجزای داخل بینی دسترسی دارد و می‌تواند تغییرات لازم را ایجاد کند. 
 • بعد از اصلاح ایرادات ظاهری، درصورت نیاز مشکلات مربوط به انحراف بینی هم برطرف می‌شوند.
 • در مرحله آخر و بعد از اعمال تمام تغییرات، پوست به جای خود برمی‌گردد و جراح پوست را در جای خودش بخیه می‌زند. 

عمل بینی باز چقدر طول می‌کشد؟

نمونه کار عمل بینی باز با مجموعه زیباکس
نمونه کار عمل بینی باز با مجموعه زیباکس

عمل زیبایی بینی به طور معمول کمتر از 2 ساعت طول می‌کشد. به طور کلی می‌توان گفت جراحی بینی به روش باز بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد و در موارد معدودی که جراحی زیبایی و درمانی همزمان باشد ممکن است طولانی‌تر شود. اما در مجموع این مدت زمان نباید از 6 ساعت فراتر رود. 

مدت زمان به هوش آمدن بعد از عمل باز بینی

نمونه عمل بینی با مجموعه زیباکس
نمونه عمل بینی با مجموعه زیباکس

زمان به هوش آمدن هر فرد بعد از عمل به واکنشی که بدن او به داروی بیهوشی نشان می‌دهد بستگی دارد. به طور کلی اینطور در نظر بگیرید که حدوداً بین 30 تا 60 دقیقه بعد از عمل به هوش می آیید. دوز داروی بیهوشی که به شما تزریق شده نیز یکی دیگر از عواملی است که تعیین می‌کند چه مدت بعد از عمل به هوش بیایید. در هرحال میزان داروی بیهوشی تزریق شده هم به وضعیت جسمانی شما و مقاومت بدنتان در مقابل داروی بیهوشی بستگی دارد.

نوع برش در جراحی بینی باز

نمونه کار جراحی بینی به روش باز با مجموعه زیباکس
نمونه کار جراحی بینی به روش باز با مجموعه زیباکس

برش‌های بینی در عمل بینی باز به دو صورت خارجی و داخلی هستند. باید گفت جراح بعد از بیهوشی کامل, عمل جراحی را با برش کلوملا (بافت نواری باریکی که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند) آغاز می‌کند. گاهی لازم است در این مرحله پره‌های بینی هم برش بخورند.

علاوه بر برش‌های بیرونی، درون مجرای بینی نیز برش‌هایی ایجاد می‌شود. پس از اینکه تمام برش‌ها صورت گرفت، پوست بینی از بافت زیرین جدا می‌شود. سپس پوست بالا کشیده شده تا ساختار داخلی بینی در دسترس جراح قرار بگیرد.

آیا در این روش پره‌های بینی برش می‌خورند؟

نمونه عمل بینی با مجموعه زیباکس
نمونه عمل بینی با مجموعه زیباکس

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، پره‌های بینی در صورت نیاز برش می‌خورند. جراحان سعی می‌کنند تا جای ممکن پره‌‌ها را برش ندهند تا جای بخیه باقی نماند. اما در برخی موارد با توجه به فرم بینی و میزان تغییرات مورد نیاز، در صورت صلاحدید جراح لازم است که پره‌های بینی هم برش بخورند.

عمل باز بینی بیهوشی دارد؟

نمونه کار جراحی بینی با مجموعه زیباکس
نمونه کار جراحی بینی با مجموعه زیباکس

پاسخ این سوال بله است. قطعا عمل باز بینی، مانند همه عمل‌ها نیاز به بیهوشی دارد. در این نوع عمل برش‌های زیادی ایجاد می‌شود و به هیچ وجه نمی‌توان این عمل را بدون بیهوشی و با بی‌حسی انجام داد. درواقع باید گفت اولین قدم در جراحی بینی به روش باز بیهوشی است. در این روش جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود.

مزایا رینوپلاستی به روش باز

نمونه عمل دماغ با مجموعه زیباکس
نمونه عمل دماغ با مجموعه زیباکس

درست است که عمل بینی به روش باز کاملا تهاجمی بوده و با درد و خونریزی همراه است، اما این روش یکی از روش‌های مطمئن برای جراحی بینی است که مزایای زیادی دارد. در ادامه برخی از مهم ترین مزایای این روش را بررسی می‌کنیم:

 • در این روش می‌توان بیشترین تغییر را ایجاد کرد. زیرا پوست کاملاً برش خورده و بالا می رود و ساختار داخلی بینی در دسترس جراح قرار می گیرد.
 • اکثر جراحان به این روش نسبت به سایر تکنیک ها تسلط بیشتری دارند. دلیل مسلط بودن آن‌ها این است که روش باز سال‌هاست روش متداول عمل بینی می‌باشد. پس می‌توان گفت بیشتر مورد آزمون و خطا قرار گرفته و تمام نواقص آن رفع شده است.
 • در این روش، بسته به تشخیص پزشک امکان پیوند غضروف وجود دارد.
 • این روش برای هر سه سبک طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی مناسب است. 
 • همه افراد با بینی‌های استخوانی، گوشتی و غضروفی می‌توانند به روش باز جراحی کنند. 

معایب رینوپلاستی باز

نمونه کار جراحی بینی با مجموعه زیباکس
نمونه کار جراحی بینی با مجموعه زیباکس

عمل بینی باز هم مثل هر جراحی دیگری در کنار مزایای فراوان ممکن است معایبی هم داشته باشد. برخی از معایب احتمالی عمل بینی باز عبارتند از:

 • در روش باز اگر جراح مهارت نداشته باشد، امکان باقی‌ماندن جای بخیه وجود دارد. چون در رینوپلاستی به روش باز بیشترین برش در ظاهر بینی ایجاد می‌شود.
 • مدت‌زمان جراحی در روش باز نسبت به سایر روش‌ها معمولاً طولانی‌تر است. از آنجاکه بیشتر طول می‌کشد، معمولاً نیاز به داروی بیهوشی بیشتری هم دارد.
 • بطور میانگین، تورم در روش باز بیشتر و دوره نقاهت طولانی‌تر است.

دوران نقاهت جراحی بینی به روش باز

نمونه جراحی بینی به روش باز با مجموعه زیباکس
نمونه جراحی بینی به روش باز با مجموعه زیباکس

دوره نقاهت یا همان ریکاوری اولیه بعد از رینوپلاستی به روش باز، حدود 7 تا 10 روز است. البته بهبودی کامل می‌تواند 2 تا 3 ماه طول بکشد. دقت کنید که در دوره نقاهت اولیه باید بیشترین توجه را به مراقبت‌های بعد از عمل داشته باشید، تا بتوانید بهترین نتیجه را از عمل بگیرید. برای آگاهی کامل از نوع و نحوه مراقبت‌ها، مقاله مراقبت‌های بعد از عمل بینی را حتما مطالعه کنید.

از عواملی که می‌توانند دوران نقاهت عمل بینی باز را کوتاه تر کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • رعایت کامل مراقبت‌ها
 • استراحت کافی
 • عدم استفاده از سیگار و الکل
 • استفاده از کمپرس سرد 
 • شستشوی بینی
 • استفاده از چسب بینی
 • پرهیز از مصرف غذاهای تند و پر ادویه و با طبع گرم

ورم و کبودی بعد از عمل بینی باز

نمونه کار جراحی بینی با مجموعه زیباکس
نمونه کار جراحی بینی با مجموعه زیباکس

معمولا 24 ساعت بعد از عمل، ورم و کبودی ایجاد می‌شود و طی دو سه روز ابتدایی به اوج خود می‌رسد و بعد از گذشت 10 روز  به‌مرور کاهش می‌یابد. پس اصلا نگران این مورد نباشید. طی این دوران، دور چشم‌های شما کبود و متورم می شود و بینی به شدت ورم می‌کند. بسته به فرم بینی، شدت تغییرات و واکنش بدن شما، این تورم و کبودی می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد. 

حدودا 2 هفته تا یک ماه طول می‌کشد که این تورم فروکش کند تا شما بتوانید فرم تقریبی بینی خود را ببینید. اما معمولاً ورم بینی طی 6 تا 12 ماه بعد از عمل کاملاً از بین می‌رود. برای کاهش ورم و کبودی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از کمپرس سرد اطراف بینی و زیر چشمانتان به کاهش کبودی کمک می کند.
 • پرهیز از مصرف غذاهای تند و پر ادویه 
 • استراحت (فعالیت زیاد و بالا رفتن فشار خون باعث افزایش کبودی های بعد از عمل بینی باز می شود.) 
 • خودداری از مصرف الکل و دخانیات (مصرف الکل و دخانیات کبودی و تورم را بیشتر می کند و بهبودی را به تاخیر می اندازد.)
 • ماساژ بینی (توجه داشته باشید تنها با دستور پزشک و مطابق با آموزش های او ماساژ بینی را انجام دهید!)
 • رژیم غذایی مناسب و استفاده از ویتامین ها (مصرف غذاهایی که دارای ویتامین k هستند به کاهش کبودی بعد از عمل بینی کمک بسیاری می کند.)

درمان مشکلات تنفسی با جراحی باز بینی

نمونه عمل بینی به روش باز با مجموعه زیباکس
نمونه عمل بینی به روش باز با مجموعه زیباکس

در روش باز معمولاً مشکلات تنفسی بهتر رفع می‌شود. چون جراح دسترسی کاملی به ساختار بینی دارد و بهتر می‌تواند سختار غضروفی-استخوانی را دستکاری کند. در واقع دکتر می‌تواند همه تغییرات مورد نیاز را در بینی اعمال کند. خصوصاً برای افرادی که انحراف بینی شدید دارند معمولاً فقط روش باز جوابگوست.

بهترین جراح بینی به روش باز

نمونه جراحی بینی با زیباکس
نمونه جراحی بینی با زیباکس

برای اینکه بدانید بهترین جراح بینی به روش باز چه کسی است، باید درنظر بگیرید که فاکتور مد نظر شما چیست. در واقع چه چیزی برایتان اولویت بیشتری دارد؟ مثلاً اگر هزینه برایتان اهمیت دارد، طبیعتا باید در بین جراحان با هزینه مناسب به‌دنبال بهترین بگردید. هرچند که توصیه می کنیم با توجه به تاثیرات مستقیم عمل بینی روی ظاهر و سلامتتان، در انتخاب جراح، فاکتور مهارت و تخصص را الویت بالاتر قرار دهید. به‌طور کلی برای یافتن بهترین جراح بینی به روش باز باید موارد زیر را درنظر بگیرید. 

 1. در درجه اول بدانید بینی شما چه فرمی دارد. با مطالعه ویژگی‌های فرم بینی استخوانی و گوشتی، تا حد خوبی می‌توانید فرم بینی خود را تشخیص دهید. اما درنهایت برای تشخیص دقیق فرم بینی باید حتماً معاینه شوید. 
 2. در مرحله بعد به‌دنبال جراحانی بگردید که در جراحی فرم بینی شما تخصص بالایی دارند. 
 3. سپس بین این جراحان، پزشکی را انتخاب کنید که مناسب‌ترین هزینه را دارد. 
 

اما مطمئن‌ترین کار این است که تمام این مراحل را به کارشناسان متخصص زیباکس بسپارید. زیرا به دلیل تجربه بالا نسبت به تمام جراحان شناخت کامل دارند، و با آنالیز فرم بینی تان درنهایت بهترین و مناسبترین جراح را برای شما انتخاب می‌کنند. برای دریافت مشاوره تخصصی و انتخاب بهترین جراح بینی کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید. 

هزینه جراحی بینی به روش باز

نمونه کار عمل بینی با مجموعه زیباکس
نمونه کار عمل بینی با مجموعه زیباکس

به‌طور میانگین می‌توان گفت هزینه عمل بینی حدود 40 میلیون تومان است. اما همانطور که می دانید هزینه عمل بینی ثابت نیستند و دائما افزایش می یابند. عوامل مختلفی از جمله دستمزد جراح، فرم بینی، سبک جراحی، هزینه بیمارستان و… بر هزینه عمل بینی تأثیر می‌گذارند. 

البته خوب است بدانید اگر از طریق زیباکس اقدام کنید، امکان پرداخت اقساطی هزینه‌های عمل بینی برای شما فراهم می‌شود و به این ترتیب می‌توانید تنها با پرداخت بخشی از هزینه عمل برای جراحی اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات کامل درمورد شرایط پرداخت اقساطی با کارشناسان زیباکس تماس بگیرید.

چه کسانی بهتر است به روش باز بینی خود را عمل کنند؟

نمونه جراحی دماغ به روش باز با زیباکس
نمونه جراحی دماغ به روش باز با زیباکس

هرچقدر مشکلات بینی حادتر باشد و بینی نیاز به تغییرات بیشتری داشته باشد، عمل باز اولویت بالاتری پیدا می‌کند. مثلاً زمانی‌که بینی دارای انحراف شدید باشد یا طبق صلاحدید جراح برای رسیدن به نتیجه بهتر به پیوند غضروف نیاز باشد، عمل بینی به روش باز تنها گزینه است. بنابراین افراد با بینی‌های دارای انحراف و ایرادات زیاد باید حتما بینی خود را به روش باز جراحی کنند. از طرف دیگر افرادی که قصد دارند بینی خود را به سبک فانتزی جراحی کنند هم باید روش باز را برای جراحی انتخاب کنند. چراکه روش بسته برای کسانی مناسب است که به دنبال فرم بینی طبیعی هستند.

دوست دارید روش‌های دیگر عمل بینی را بشناسید؟

نمونه کار عمل بینی باز با زیباکس
نمونه کار عمل بینی باز با زیباکس

اگر دوست دارید بدانید عمل باز بهتر است یا بسته یا پریزرویشن؟ چه مزایا و معایبی دارند؟ آیا برای شما قابل استفاده هستند یا خیر؟ و غیره، می‌توانید مقاله عمل بینی بسته و همچنین عمل پریزرویشن را مطالعه کنید. وقتی مقالات مربوطه را مطالعه کنید، بهتر می‌توانید متوجه تفاوت این روش‌ها باهم شوید. در ادامه یک جدول مقایسه‌ای نیز برای شما قرار می‌دهیم که کار شما را راحت تر کند.

مقایسۀ عمل‌های بینی

عمل باز

عمل بسته

عمل پریزرویشن

دوره نقاهت

طولانی

کوتاه

کوتاه

میزان جراحت و برش

زیاد

کم-تاکید در بخش فوقانی بینی

کم- تاکید در بخش تحتانی بینی

میزان تغییرات

قابلیت تغییر در کل ساختمان بینی

رفع ایرادات جزئی تر

رفع ایرادات جزئی تر

طرفداران

زیاد

متوسط

متوسط

مناسب برای کدام نوع بینی

گوشتی- بسیار گوشتی- استخوانی- غضروفی

استخوانی و نیمه گوشتی

استخوانی و نیمه گوشتی

مناسب برای کدام سبک از عمل

طبیعی- نیمه فانتزی- فانتزی

بیشتر طبیعی- در مواردی نیمه فانتزی

بیشتر طبیعی- در مواردی نیمه فانتزی

روند جراحی

تغییر عمیق و کلی در کل ساختمان بینی

تغییر در قسمت فوقانی و روی استخوان- درون بینی

تغییر در قسمت تحتانی و زیر استخوان-درون بینی

تضمین نتیجه

عالی

خوب

خوب

به طور کلی تفاوت عمل بینی بسته با روش باز در تعداد و مکان برش هاست. در روش بسته برش ها در داخل حفره بینی ایجاد می شوند. سپس با یک دستگاه مخصوص، پوست بینی کمی بالا برده می شود تا جراح بتواند تغییرات لازم را در ساختار بینی اعمال کند. 

روش پرزرویشن یکی از جدیدترین روشهای جراحی بینی محسوب می شود و به نسبت عمل بینی باز، کم تهاجمی تر است. به همین دلیل به عمل بدون درد و خونریزی معروف است.

بهترین نتیجه عمل بینی باز با زیباکس

در این مقاله سعی کردیم برای افزایش آگاهی شما عمل بینی باز را به طور کامل بررسی کنیم و به مقایسه این روش با سایر روش‌های جراحی بپردازیم تا در نهایت بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید. اگر در خصوص عمل بینی باز به سوالی برخوردید، حتما در بخش دیدگاه مطرح یا از طریق دکمه زیر با ما ارتباط برقرار کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص عمل بینی باز حتما صفحه عمل بینی در شیراز را هم مطالعه کنید. در این صفحه همه اطلاعات مورد نیاز شما در خصوص جراحی بینی در شیراز از جمله معرفی بهترین جراحان بینی شیرازی، هزینه ها، نمونه کارهای جذاب و … جمع آوری شده است. 

سوالات متداول

روش بسته در عمل بینی بهتر است یا باز؟

بستگی به فرم بینی شما و میزان تغییرات مورد نیاز دارد. این که کدام روش برای شما بهتر است را جراح تشخیص می‌دهد. اما به طور کلی در جراحی به روش باز امکان تغییرات بیشتری وجود دارد ولی عمل بینی به روش بسته عوارض کمتری بعد از جراحی به همراه دارد.

روش باز همان روش متداول عمل بینی است. در این روش کلوملا و در صورت صلاحدید پزشک پره ها برش می خورند و پوست بینی بالا برده می شود و به این صورت جراح تغییرات مورد نیاز را روی بینی اعمال می کند. به این روش جراحی اصطلاحا عمل بینی باز می گویند.

این مهم است که کدام روش برای شما بهتر است. معمولاً این مورد را جراح یا کارشناس جراحی زیبایی می‌تواند تشخیص دهد. اگر نیاز به تغییرات چندانی خصوصا در ناحیه نوک بینی ندارید روش بسته می تواند برای شما مناسب باشد. در غیر این صورت جراحی بینی به روش باز گزینه بهتری است.

جستجو هوشمند جراح بینی

بهترین و مناسب‌ترین جراح‌زیبایی بینی خود را بیابید.

مشاوره جراحی زیبایی بینی

بهترین و مناسب‌ترین جراح‌زیبایی بینی خود را بیابید.

بیشتر بدانید

جهت دریافت مشاوره تلفنی فرم زیر را تکمیل نمایید.

نام شما
شماره تماس
توضیحات

تماس با مشاورین زیباکس